Emocionalna Inteligencija: Ključ Uspeha i Zadovoljstva u Životu
Saznajte zašto je emocionalna inteligencija (EQ) važnija od IQ-a, kako je razvijati i kako utiče na uspeh u društvu i ličnu sreću. Testirajte svoj EQ sa našim praktičnim testovima.
Emocionalna Inteligencija (EQ): Zašto je Važnija od IQ-a?
Dok je biti pametan do sada uglavnom značilo imati visok koeficijent inteligencije (IQ), današnja nauka zaključuje da društveno najuspešniji i lično najzadovoljniji pojedinci nisu oni što ih obeležava puki visoki broj racionalne inteligencije. Potpuno ostvarenje sopstvene ličnosti pripada emocionalnoj inteligenciji – sposobnosti da se saoseća sa drugima, procenjuje, stvara dobre odnose, bude privlačan, kao i drugim emocionalnim veštinama koje su presudne da se neko zaista uklopi u društvo i bude uspešan.
Šta je Emocionalna Inteligencija (EQ)?
Emocionalna inteligencija je sposobnost prepoznavanja, razumevanja i upravljanja sopstvenim emocijama, kao i emocijama drugih ljudi. Za razliku od intelektualne inteligencije koja se može razvijati u određenoj dobi i do određenih granica, emocionalna se može razvijati bez obzira na životnu dob. Svako može da nauči da komunicira, kontroliše emocije, razvije osećaj empatije i spozna sebe ako to želi i posveti tome određenu pažnju.
Test Emocionalne Inteligencije
Za početak, proverite svoj nivo emocionalne inteligencije sa ovim jednostavnim testom. Na pitanja odgovorite sa T (tačno) ili N (netačno):
- Ako me verbalno napadnu, obavezno se razljutim.
- Dobro se nosim sa tuđim osećajima tuge, čak i mojih najbližih.
- Ukoliko mi neko preti fizički, osećam ljutnju i strah.
- Mogu se odlučiti da volim nekoga, a onda to i pokazujem.
- Dobro podnosim tuđi gnev i mržnju.
Poželjni odgovori: 1-N, 2-T, 3-T, 4-T, 5-T. Najvažnije je da budemo iskreni sa sobom i shvatimo da možemo voljno uticati na naše emocionalne reakcije.
Nauka o Emocijama: Uloga Amigdale i Epifize
Za naše emocije je odgovorna izvesna žlezda - amigdala, koja živi i radi u našem mozgu. Ona je skladište svih naših zapamćenih emocija i zbog toga smo u stanju da nekad emotivno reagujemo i pre nego što smo zaista svesni situacije. Amigdale su nervno povezane sa mnogobrojnim moždanim centrima i učestvuju u stvaranju neurotransmitera kao što su dopamin, serotonin, norepinefrin i epinefrin.
Epifiza ili pinealna žlezda, koja se nalazi u sastavu međumozga, takođe igra važnu ulogu u našem emotivnom svetu. Najznačajniji hormon koji luči epifiza je melatonin, koji utiče na stabilnost emotivnog sveta i usporavanje procesa starenja. Drugi hormon koji luči epifiza je serotonin - hormon sreće.
Kako Razvijati Emocionalnu Inteligenciju?
Vladati sobom ne znači da treba potiskivati emocije, nego postizati ravnotežu kontrolom ekstremnih emocija. Evo nekoliko saveta za razvijanje EQ-a:
- Pravite pauzu od barem 20 minuta pre nego što reagujete u stresnim situacijama
- Vežbajte prepoznavanje i imenovanje svojih osećanja
- Razvijte naviku aktivnog slušanja drugih
- Pokušajte da se stavite u tuđu kožu i razumete tuđe perspektive
- Učite da izražavate svoje emocije na konstruktivan način
Emocionalna Inteligencija u Partnerstvu i Prijateljstvu
Veza partnera koji se nikad ne svađaju je sterilna i hladna. Malo dobro kontrolisane borbe mišljenja unosi živost i razgali emocije. Pravi prijatelji obično ne kalkulišu - reagiraju spontano, iskreno, bez dlake na jeziku. Iako istina ponekad može povrediti, pravo prijateljstvo ima čvrste temelje koji podnose i takve izazove.
Emocionalna Inteligencija kod Dece
Emocionalna inteligencija je urođena, ali na njoj mora da se radi kako bi se uspešno razvila. Roditelji treba da decu uče da uvek imaju mogućnost izbora, čak i kad ih preplave negativna osećanja. Deca posebno mala "sastavljena su samo od emocija" - to su "sunđeri" koji upijaju osećanja iz izraza lica roditelja, tona glasa i načina govora.
Zaključak
Emocije i razum su nam dati kroz dve vrste inteligencije - obe jednako važne za uspeh i sreću u životu. Dok IQ određuje koliko dobro možemo da rešavamo probleme i učimo nove stvari, EQ određuje koliko dobro možemo da se nosimo sa sobom i drugima u tom procesu. Cilj je da naučimo kako inteligentno upotrebljavati svoju emocionalnost, jer kao što pokazuju istraživanja - emocionalno inteligentni ljudi su ne samo uspešniji u karijeri i društvu, već i lično zadovoljniji i srećniji.